گروه صنعتی سی ان سی کاران

صفحه اصلی درباره ما محصولات  تماس با ما                


روش ساخت CNCفروش تکنولوژیفروش قطعاتخدمات CNCمرکز دانلودعکسDVD اطلاعاتآموزشگاه

کنترلر  رباتیک   دایره المعارف CNC    پرسش و پاسخ   بازرگانی  خبرنامه    مشاوره   مجلات  فیلم  مرکز سنگ

روش انتخاب سرو موتور و طراحی servo motor

اطلاعات کامل و جامع در خصوص سرو موتور و انتخاب و نصب

کلاس ساخت سی ان سی در دانشگاه شریف

مقدمه 

مقدمه ای بر ساخت

اپراتوری سی ان سی 

نرم افزارهای کد کم

مقدمه ای بر کنترلر

مقدمه ای بر سرو موتور و استپ موتور

بال اسکرو

میز دستگاه ، اسپیندل موتور ، انرژی چین

ساخت CNC سه محوره

ریل  LMGuide و واگن حرکتی

بال اسکرو 

  کنترلر

بوش ساچمه ای

کولت

کوپلینگ

 انرژی چین

گیربکس

کامپیوتر صنعتی

موتور خطی

مانیتورینگ

منبع تغذیه

اسلاید گاید

پروفیل آلومینیوم

سرو موتور

نرم افزار

  اسپیندل موتور

استپ موتور

تابلو برق

تسمه تایمینگ

ابزار سی ان سی

وکیوم

فروشگاه قطعات سی ان سی

 و اتوماسیون صنعتی

=================

___________________________

تماس  : 09122277199 شخم گر
تلگرام : گروه سی ان سی کاران

تمام تلاش خود را نموده ایم تا با
 بهترین کیفیت و با بهترین قیمت
محصولات مورد  نیاز شما را
 تهیه کنیم و در اختیار شما
عزیزان قرار دهیم

 

           

 

 

در حال حاضر می خواهم به سراغ موتورهای حرکتی بروم . از آنجائیکه اولویت با صنعت است و در صنعت های مختلف از موتورهای سرو بیشتر از استپرموتور و ... استفاده می کنند . در ابتدا سرو موتورها را به چالش خواهم گذاشت.  در کل مکانیزم سرو موتورها بسیار شبیه بهم می باشند و کسی که درک کاملی از این مدل کسب نماید ، به کلیه سرو موتورها واقف خواهد شد . و این اشرافیت دلیل بر عدم توضیح ما نیست و ما تمام سرو موتورهای جهان را در همین قسمت توضیح خواهیم داد. انشا الله

فرض کنید یک سرو موتور 750 وات انتخاب کرده اید . مدل درایو این موتور هم TSTA می باشد .

 در شکل زیر سبک شماره گذاری مدل های مختلف آن را می بینید . مطلب خاصی در آن نیست جز یک نکته ، به جدول قسمت A ، بخش C و D دقت نمایید . 3 فاز مورد استفاده در این درایور 220 ولت می باشد و 380 ولت نیست . پس شما در مداراتتان باید از یک ترانس مبدل استفاده نمایید تا 380 ولت 3 فاز را به 220 ولت سه فاز تبدیل نماید . با توجه به اینکه درایوهای سه فاز دارای توان بالا می باشند لذا توان ترانس شما نیز باید بالا باشد و ترانس 6 کیلوواتی که ما برای پنج محوره تهیه کردیم حدود 550 هزار تومان برایمان هزینه برد . باید مجموع توان خود را محاسبه کنید ، با احتساب یک ضریب اطمینان 15 درصد توان ترانس مورد نیاز شما بدست می آید . البته ذهن ما از ترانس خریداری شده ، یک ترانس حدود اندازه یک طالبی بود ولی ترانس که آوردند اندازه هندوانه صادراتی داشت . دو نفری به زور آنرا جابجا می کردیم . پس نکته بعدی در نظر گرفتن جای این ترانس در تابلو برق بود . اما یک مشکل دیگر بوجود آورد و آن نویز روی کابلهای دیتا بود ، پس نکته دیگر قرار دادن ترانس مذکور در حدود یک متری تابلو و به دور از کابلهای دیتا بود . اگر از موتورهای زیر یک کیلووات استفاده می کنید سعی نمایید از درایو های تک فاز استفاده نمایید تا مجبور نشوید این همه نکته را رعایت کنید .

در شکل زیر مشخصات سرو موتورها آمده است . با اندکی تامل بر روی تک تک آیتم ها متوجه خواهید شد که هر عدد و رقم بیانگر چه مطلبی است . در قسمت Frame sizes عدد 42 و 60 و ... بیانگر اضلاع مربعی سطح مقطع سرو موتور است مثلا 60 یعنی سطح مقطع موتور مربع به ابعاد 60 در 60 می باشد

 

 . در قسمت Optional اگر موتور شما معمولی باشد کلمه N دارد . اگر بر روی موتورتان ترمز نصب باشد B خورده می شود و اگر گیربکس دار باشد عدد G . شما برای محور Z دستگاهتان باشد از موتورهای ترمز دار استفاده کنید . این یک نکته مهم است . چون فرض نمایید دستگاه در حین کار می باشد و برق می رود ( یک مطلب خیلی ساده در ایران عزیز ) از آنجائیکه معمولا وزن محور Z زیاد می باشد و موتور هم از کار افتاده ، محور Z یواش یواش پایین می رود . اما چون دور موتور اسپیندل بالا است ، به دلیل اینرسی روتور آن ، زمانی طول می کشد تا کاملا متوقف شود . محور Z آهسته آهسته پایین می رود و موتور اسپیندل هم آنقدر می تراشد تا بایستد ، یعنی کار شما خراب می شود . اما اگر از موتورهای ترمز دار استفاده نمایید ، هر زمان که برق به موتور وصل باشد ترمز آزاد می شود و موتور کار خود را انجام می دهد و زمانیکه برق را از روی موتور برداشته شود ، ترمز عمل کرده موتور قفل می شود .

گیربکس هم چیز خوبی است . اگر قرار است از دورهای پایین استفاده نمایید و گشتاور مورد نیاز شما هم زیاد می باشد ، گیربکس به شما کمک شایانی می کند . شما می توانید به جای اینکه از یک سرو 4 کیلووات با دور پایین استفاده کنید ، از یک موتور 400 وات و یک گیربکس یک به 10 استفاده نمایید . البته گیبرکس ها دارای لقی می باشند . اما در گیربکسهای سرو موتورها این لقی ها بهینه شده و میزان لقی در حدو 10 دقیقه ( حدود یک ششم درجه ) می باشد . گرچه این بهینه سازی قیمت آنها را در حد جالبی بالا برده است .

در قسمت Encoder عدد نمایش داده شده میزان دقت انکودر سرو و در نتیجه دقت سرو را نشان می دهد . سری H هر یک دور را به 2500 قسمت تبدیل می کند و اگر شما از بال اسکرو با گام ده میلیمتر استفاده کرده باشید ، دقت حرکت شما برابر 10 تقسیم بر 2500 یعنی 4 هزارم میلیمتر خواهد بود.

 

اگر مجموعه سرو موتور را به 4 قسمت تقسیم کنیم ، شامل موتور ، انکودر ، کابل و درایو ، قسمت درایو مهمترین قسمت سرو ها می باشند . اینکه سرو موتورها خوب حرکت می کنند یا دل دل می کنند ، سریع می سوزند و ... همگی به کیفیت درایو بستگی دارد . در شکل روبرو سه مدل از درایو ها را مشاهده می کنید . همانگونه که قبلا هم گفتم وظیفه اصلی این درایوها یکسو کردن برق ورودی ، انبارش آنها و فرستادن جریان و ولتاژ مورد نیاز طبق قاعده PWM بر سر موتورها می باشد . این درایوها از سوی دیگر دارای مدارات کنترل مختلفی می باشند که می توانند حسب تنظیمات ارائه شده به نتیجه دلخواه برسند ، یعنی چی ؟ یعنی اینکه شما اگر درایوتان را بر Position Mode تنظیم کرده باشید ( P )  ، یا Speed Mode که اختصارش می شود ( S ) و یا Torque Mode با اختصار ( T ) خروجی مطلوب حاصل می شود . البته این مد ها خود شامل چندین حالت هستند مثلا Pe یعنی کنترل موقعیت با پالسهای خارجی ( External Pulse Command ) و یا Pi یعنی کنترل موقعیت با مکان یابی داخلی  ( Internal Position Command ) و جالب تر اینکه می توان از مد های ترکیبی هم استفاده نمود . مثلا Pe-S و Pe-T و یا همچنین T-S این ها را من از خودم نمی گویم ها ، کاتالوگش اینطور نوشته است . ما فقط از یک حالت استفاده می کنیم و آن Pe یعنی اینکه پالس را از خارج به درایو می دهیم و از آن انتظار داریم بر مبنای مکان برای ما کنترل مسیر انجام دهد . به مد کنترل بر مبنای سرعت و یا گشتاور زیاد کاری نداریم . این پالس ها را کنترلر به درایو سرو ها می دهد .

نمی دانم متوجه یک نکته شدید یا نه ؟ و آن اینکه درایو همه این حالتها را در بر می گیرد و بنده خدا نمی داند که منظور ما چگونه کنترلی است . پس قبل از راه اندازی درایو باید مد مورد نظر خود را به او بگوییم.

 

 . یکی از علتهایی که درایو خریداری شده شما کار نمی کند همین است . این نکته جالب را روی هوا نگه می داریم و ادامه می دهیم . بعد از گفتن روش وارد کردن اطلاعات به درایو ، این مد را هم وارد می کنیم.

در حرفه ای بودن برق کار شما شکی نیست ، اما هر درایویی را که می خواهید نصب کنید نگاهی به کاتالوگش بیاندازید تا فاصله های مورد نیاز را در آن ببینید . عدم رعایت این فاصله ها باعث می شود که انتقال حرارت هیت سینگها به خوبی انجام نشود و درایو و یا بهتر بگویم ترانزیستورهای سوئیچینگ ، زیر بار حرارتی زیاد کار کنند و احتمال سوختن آنها برود . وظیفه بود و گفتیم . شما هم اگر می توانید پا روی غرور خود بگذارید و اجرا کنید.

           

 

در صورت داشتن سوال تخصصی اینجا را کلیک نمایید در کمتر از 48 ساعت پاسخ می دهیم

 تلفن پاسخگو : 55448574 - 021  همراه : 09122277199  شخم گر   تلگرام : گروه سی ان سی کاران

آخرین پاسخ های ارائه شده به سوالات دوستان

 

 گروه صنعتی سی ان سی کاران . www.cnckaran.com     shokhmgar@gmail.com      همراه: 09122277199  شخم گر     تلگرام : گروه سی ان سی کاران

       

آمار سایت

ارتباط با ما

فعالیتها

گروه صنعتی سی ان سی کاران

 

 همراه :     09122277199     احمد شخم گر

 تلگرام:     گروه سی ان سی کاران

ایمیل :      info@cnckaran.com     

               shokhmgar@gmail.com   

وب :        www.cnckaran.com

حوزه فعاليت ساخت :

سي ان سي هاي چوب سه محور در سايزهاي كوچك ، متوسط و بزرگ
سي ان سي هاي چوب چهار محوره مخصوص صنايع منبت كاري در مبلمانهاي استيل
سي ان سي هاي سنگ سه محوره جهت حك و برش انواع سنگ هاي مرمريت و ...
حوزه فعاليت تكنولوژي
فروش انواع تكنولوژي ساخت ماشين آلات به صنايع نظامي ، دولتي و خصوصي از قبيل دستگاه چوب سه محوره  ، سنگ ، شیشه و ...
حوزه فعاليت آموزشي
آموزش انواع موارد مرتبط به تكنيك هاي ماشين آلات سي ان سي از قبيل برگزاري 85 دوره كلاس آموزش ساخت ماشين آلات سي ان سي در محل شركت

درباره ما

تماس با ما

قطعات سی ان سی

ماشین آلات سی ان سی

روش ساخت سی ان سی

فروش تکنولوژی ساخت