گروه صنعتی سی ان سی کاران

صفحه اصلی درباره ما تماس با ما                    شیشه   اینورتر     cnc فرز     cnc تراش     کنترلر   ربات صنعتی    دایره المعارف CNC     دستگاه لیزر    تعمیرگاه CNC     


فروش ماشین آلاتفروش قطعاتفروش تکنولوژیفروش اطلاعاتخدمات CNCروش ساخت CNCآموزشگاه

  شیراز    اصفهان  ارومیه  بندرعباس  کرج  بجنورد    RADONIX   Imaster_Inverter     JMC_Servo

ساخت کنترلر

جامع ترین مرکز اطلاع رسانی سی ان سی در ایران - آخرین ویرایش این صفحه بهار 95

کلاس ساخت سی ان سی در دانشگاه شریف

مقدمه 

مقدمه ای بر ساخت

اپراتوری سی ان سی 

نرم افزارهای کد کم

مقدمه ای بر کنترلر

مقدمه ای بر سرو موتور و استپ موتور

بال اسکرو

میز دستگاه ، اسپیندل موتور ، انرژی چین

ساخت CNC سه محوره

ریل  LMGuide و واگن حرکتی

بال اسکرو 

  کنترلر

بوش ساچمه ای

کولت

کوپلینگ

 انرژی چین

گیربکس

کامپیوتر صنعتی

موتور خطی

مانیتورینگ

منبع تغذیه

اسلاید گاید

پروفیل آلومینیوم

سرو موتور

نرم افزار

  اسپیندل موتور

استپ موتور

تابلو برق

تسمه تایمینگ

ابزار سی ان سی

وکیوم

فروشگاه قطعات سی ان سی

 و اتوماسیون صنعتی

=================

___________________________

تماس  : 09122277199 شخم گر
تلگرام : گروه سی ان سی کاران

تمام تلاش خود را نموده ایم تا با
 بهترین کیفیت و با بهترین قیمت
محصولات مورد  نیاز شما را
 تهیه کنیم و در اختیار شما
عزیزان قرار دهیم

 

           

 

ساخت کنترلر

 

1- پیشینه تحقیق :

به همه دوستان قول داده بودم که در خصوص نحوه ساخت کنترلر مطالب در خور تاملی ارائه دهم . قبل از وارد شدن به این حوزه ذکر نکته ای مهم است و آن پیشینه تحقیق است . این حقیر ساخت اولین کنترلر خود را در سال 1375 شروع کردم . پروژه این بود که توسط کامپیوتر بتوانم میله را به سمت چپ و یا راست حرکت دهم . البته این نقطه شروع نبود . نقطه شروع ما در سال 1368 بود . ( آقایان هاشم ترک ، حسین عالی دانشور ، داود طوسی و احمد شخم گر )در آن زمان امکانات کامپیوتری خانه ما یک Z80 بود که مانیتور نداشت و باید به تلویزیون خانه وصل می کردیم البته هارد هم نداشت .  بر روی نوار کاست ضبط می کردیم . 6 سال جسارت و پشتکار در خصوص کامپیوتر ما را به حدی رساند که در سال 74 در دانشگاه کامپیوتر درس می دادم و به راحتی بر روی سخت افزار البته در حد کم برنامه نویسی می کردم. از سال 75 که ساخت کنترلر را شروع کردیم تا سال 84 همپای مهندس ترک پیش آمدیم و از 84 به بعد دو قسمت شدیم ، این حقیر حوزه ساخت و مکانیک را پیش گرفتم و مهندس ترک حوزه الکترونیک و کنترل. گرچه هم اینک که در سال 1392 این متن را می نویسم جناب مهندس ترك در كشور تركيه شركت كنترلر سازي دارد و در خدمت تركها مي باشند و اين حقير به سبك سي ان سي كاران البته كمي خسته، در خدمت دوستان مي باشم. در خصوص كنترلر و ساخت كنترلر بسيار ضرر كرده ام اما روزي يك كنترلر سازي بسيار قدرتمند در ايران بنيان خواهم گذاشت. در يكي از مراحل كنترلر سازي كه منجر به شكستي بزرگ شد يك استنبلي ( همان چيزي كه در بنايي ملات جابجا مي كنند ) پر از بردهاي كنترلر را در وسط حياط كارگاه آتش زدم و حدود 18 ميليون دود شد و به هوا رفت. با خودم گفتم براي چندمين بار از صفر شروع مي كنم.  باشد که مقبول حضرت حق افتد و اگر روزی از ما پرسیدند برای اعتلای بشری و جامعه خود چه کرده اید با افتخار این نوشته ها را ارائه دهیم و بگوییم ما هرچه در توان داشته ایم انجام داده ایم .

1-1- ورود به حوزه سي ان سي صنعتي

ورود به حوزه صنعتي ما در سال 85 بود. قبل از آن بردي را ساخته بوديم كه هم وظيفه درايو استپ موتور را به روش ميكرو استپ انجام مي داد و هم از پورت پارالل برنامه مي گرفت و انجام مي داد. در سال 85 ما به همراه تعدادی از دوستان وارد مقوله تولید CNC شدیم . در آن مقطع راجع به CNC های روتر فعالیت می کردیم و در یکی از نمایشگاههای صنعتی در ایران شرکت کردیم . نکته خیلی جالبی که در آن نمایشگاه با آن برخورد کردیم این بود که بیشتر از اینکه دستگاهمان مورد استقبال قرار بگیرد کنترلر دستگاه مورد توجه قرار گرفت . آنهم نه از طرف خریداران و آنهایی که آمده بودند تا دستگاه را ببینند بلکه بیشتر از طرف تولید کنندگان CNC که در نمایشگاه شرکت کرده بودند . پیگیری این شرکتها و سئوالات مکرری که در مورد کنترل ما صورت می گرفت نمایانگر این بود که در صنعت تولید CNC ضعف بسيار بزرگي وجود دارد. نکته ای قابل توجه ای که ما در کنترلرمان استفاده کرده بودیم این بود که ما در محیط سیستم عامل ویندوز که یک محیط مالتی تسک multitask می باشد و اصطلاحا محیط ری ال تایم real time نیست ، یک سری حرکتهای کاملا ری ال تایم و یکنواخت گرفته بودیم و این برای آنها بسیار عجیب بود. چون تا آن زمان معمولا این کار را می شد با محیط سیستم عامل داس Dos انجام داد، نه با سیستم عامل ویندوز . ولی آن سبکی که ما از آن استفاده کرده بودیم باعث شده بود که بتوانیم حرکت نرمی در سیستم عامل ویندوز بگیریم و این برای سازندگان CNC جالب بود . این قضیه، یعنی استقبال شرکتهای تولید کننده از کنترلر ما . یعنی علیرغم اینکه کنترلر های قدرتمند دیگر نظیر زیمنس یا کنترلر های دیگر در همین حد و حدود وجود داشتند، منتهی به دلیل قیمت بسیار بالای آنها توجیهی برای تولید کننده های CNC نداشت و آنها مجبور بودند تا خودشان کنترلر را طراحی نمایند و یا از کنترلرهایی که دوستانشان طراحی می کردند استفاده کنند و این روش جواب کارشان را نمی داد و در گرفتن حرکت به مشکل می خوردند.

1-2- آنچه قبل از ساخت كنترلر بايد بدانيد:

ساخت كنترلر مطلب پيچيده و غير قابل دسترس نيست. شما مي توانيد به راحتي يك برد الكترونيكي ايجاد كنيد كه خروجي پالس براي شما ايجاد كند و استپ موتور و يا سرو موتورها را به حركت درآورد. قطعا مشكلاتي خواهد داشت و مطمئن هستم مي توانيد مشكل را حل نماييد. بعد از حل مشكل ، مشكل بعدي ايجاد مي شود و ... نمي دانيم چقدر توانمند و با پشتكار و باهوش هستيد اما با هر درجه از توانمندي در چند وقت بعد مي توانيد كنترلر خوبي روانه بازار نماييد اما يك مشكل ايجاد مي شود و آن اينكه كسي كنترلر شما را نمي خرد. پس اولين نكته اين است كه آيا مي توانيد كنترلر مورد نظر خود را بفروشيد؟

فروش كنترلر يك تكنيك بسيار سخت و دشوار مي باشد. شما در حقيقت مغز اصلي دستگاه سي ان سي را مي خواهيد به سي ان سي ساز بدهيد. اين مركز كنترل شاه راه همه انتقال ديتا مي باشد و مي تواند تمام عيوب دستگاه را مديريت كند. خودتان را جاي يك سي ان سي ساز بگذاريد كه دستگاه سي ان سي خود را به قيمت 76 ميليون براي فروش گذاشته است. قيمت تمام شده كنترلر در دستگاه آن شركت دو ميليون مي باشد. در بدترين شرايط فرض مي كنيم بخواهيد كنترلر خود را رايگان به شركت مذكور بدهيد. قيمت دستگاه 74 ميليون مي شود. مي بينيد كه به لحاظ قيمت خيلي فرق نمي كند. تازه چند مشكل اين وسط بوجود مي آيد.

 

 

كسي كه مي خواهد در حوزه كنترلر وارد شود بايد به علم مكانيك ، كنترل و الكترونيك اشراف كامل داشته باشند.

اكثر شركتهاي سي ان سي سازي اروپايي و امريكايي وارد ساخت كنترلر نمي شوند. شركتهاي چيني نيز همينطور. شما كمتر شركت سي ان سي سازي را در جهان مي توانيد پيدا كنيد كه خودشان كنترلر بسازند. دلايل آن به شرح ذيل است:

1- كنترلر سازي خودش يك تكنيك بسيار پيشرفته مي باشد و نياز به يك شركت قدرتمند جهت مديريت و توسعه آن مي باشد. عمده شركتهايي نظير فانوك و زيمنس از اين قبيل هستند.

2- مشتري تمايل دارد ارتباطش با شركت سازنده سي ان سي محدود باشد. درصورتيكه كنترلر آسيب ديده باشد بتوان بصورت مستقل آن را تهيه نمود و وابسته به شركت سازنده سي ان سي نبود. چون شركت سازنده سي ان سي ممكن است به دلايل مختلف از جمله صرفه اقتصادي و ... جمع كرده باشد و ديگر خدمات ندهد و يا به دلايل مختلف از قبيل شلوغي كار و تعدد پروژه توان خدمات پس از فروش خوبي نداشته باشد.

3- كنترلرها به سرعت بسيار زيادي رشد پيدا مي كند و شركت سي ان سي ساز توان همپايي با رشد تكنولوژي از قبيل ميكرو كنترلر ها و ميكروپروسسورها را نداشته باشند.

4- ما در كنترلر ها تحريم هستيم و بايد به تحريم بيش از 5 درجه در كنترلر ها بيانديشيم. كسانيكه وارد حوزه ساخت كنترلر شده اند مي دانند كه محدوديتي در تعداد درجات آزادي براي ساخت كنترلر وجود ندارد .

     

   

 

 

           

در صورت داشتن سوال تخصصی اینجا را کلیک نمایید در کمتر از 48 ساعت پاسخ می دهیم

 تلفن پاسخگو : 55448574 - 021  همراه : 09122277199  شخم گر  تلگرام : گروه سی ان سی کاران

آخرین پاسخ های ارائه شده به سوالات دوستان

 

 گروه صنعتی سی ان سی کاران . www.cnckaran.com     shokhmgar@gmail.com      همراه: 09122277199  شخم گر     تلگرام : گروه سی ان سی کاران

آمار سایت

ارتباط با ما

فعالیتها

گروه صنعتی سی ان سی کاران

 همراه :   

پرقوه     ماشین آلات چوب      09028532966

صادقی   ماشین آلات لیزر       09196240385

چراتی    ماشین آلات سنگ    09194829553

یوسفی   مدیریت فروش         09196341876

احمد شخم گر     مدیریت                09122277199

 تلگرام:     گروه سی ان سی کاران

ایمیل :      shokhmgar@gmail.com   

وب :        www.cnckaran.com

حوزه فعاليت ساخت :

سي ان سي هاي چوب سه محور در سايزهاي كوچك ، متوسط و بزرگ
سي ان سي هاي چوب چهار محوره مخصوص صنايع منبت كاري در مبلمانهاي استيل
سي ان سي هاي سنگ سه محوره جهت حك و برش انواع سنگ هاي مرمريت و ...
حوزه فعاليت تكنولوژي
فروش انواع تكنولوژي ساخت ماشين آلات به صنايع نظامي ، دولتي و خصوصي از قبيل دستگاه چوب سه محوره  ، سنگ ، شیشه و ...
حوزه فعاليت آموزشي
آموزش انواع موارد مرتبط به تكنيك هاي ماشين آلات سي ان سي از قبيل برگزاري 85 دوره كلاس آموزش ساخت ماشين آلات سي ان سي در محل شركت

درباره ما

تماس با ما

قطعات سی ان سی

ماشین آلات سی ان سی

روش ساخت سی ان سی

فروش تکنولوژی ساخت