CNCkaran

 

 

     دومین خبرنامه مبلمان و منبت                                                                      صفحه بعد    صفحه قبل

 

واحد آموزش
 

آموزش اپراتوری از جمله موارد بسیار مهم دستگاه منبت می باشد. در این دستگاهها که از تکنولوژی کامپیوتر استفاده می شود ، کلیه حرکتهای دستگاه توسط سیستم های دیجیتالی کنترل می شود و به همین دلیل داشتن دانش صحیح اپراتوری معادل با داشتن دستگاه و عدم توانمندی نسبت به اپراتوری معادل نداشتن دستگاه است . برنامه نویسی ، جز لاینفک کار بوده و شما با برنامه نویسی مناسب می توانید از بدترین دستگاهها خروجی قابل قبولی بگیرید و با برنامه نویسی نا مناسب از بهترین دستگاهها خروجی با کیفیت بد عایدتان شود .
از جمله اهمیت های این مطلب همین قدر بگویم که باربرداری نامناسب از چوب علاوه بر آسیب زدن به دستگاه و تحت فشار قراردادن موتورها ، باعث افزایش هزینه های جاری نظیر برق ، کند شدن سریع ابزار و ... شده و گاهی اوقات با شکسته شدن ابزار یا چرخیدن و حرکت قطعه کار ناشی از براده برداری نامناسب یا با کند شدن تیغه در وسط کار، باعث خرابی کارها شده و زمان زیادی را از بین می برد .
در زمان خریدن دستگاه ، آموزش کارکردن با دستگاه را بطور اکید در قرارداد ذکر نمایید و بر روی آن بسیار مصر باشید . اگر از دلال ها و یا بازرگانانی که به علم سی ان سی اطلاعات ندارند بگذریم ، دستگاه سازها بر این قضیه بسیار واقف هستند و تا آموزش تکمیل نشود ، اجازه خروج دستگاه را از کارخانه نمی دهند . گروه صنعتی سی ان سی کاران برای آموزش کار با دستگاه ، یک هفته تا ده روز زمان در نظر گرفته است و اگر صاحبان دستگاه نتوانند با دستگاه به راحتی کار بزنند ، مجوز خروج صادر نخواهد شد . علت این امر دو قضیه می باشد . ابتدا هزینه های بسیار زیاد گارانتی است . اپراتور ناشی ممکن است فشارهای زیادی به دستگاه بیاورد و یا مثلا با تمام سرعت داخل میز کار برود و آسیب های زیادی را بر دستگاه وارد سازد . دلیل دوم آب بندی دستگاه در محل کارخانه ساخت می باشد . تا اگر مشکلی وجود دارد در همان محل اصلاح شده و دستگاهی بدون عیب تحویل مشتری شود .
سی ان سی کاران همچنین اقدام به ایجاد یک واحد آموزش اپراتوری بصورت مستقل نموده است . شما اگر از فروشنده ای دستگاه خریدید که ایشان توان اپراتوری بالایی نداشتند ، می توانید با واحد آموزش سی ان سی کاران تماسی داشته باشید.

واحد کد کم CAD/CAM

دو نوع نرم افزار برای کارکردن با این دستگاهها در برابرتان قراردارد. یکی از آنها اینترفیس دستگاه می باشد که رابط بین اپراتور و دستگاه است . دیگری نرم افزارهایی هستند که یر روی طرح کارکرده و با جی کد کردن طرحها ، آنها را آماده جهت کار بر روی چوب می نماید .
شما در انتخاب نرم افزار اینترفیس خیلی مختار نیستید . این نرم افزار توسط شرکت سازنده بر روی دستگاه نصب شده و با روشن شدن دستگاه بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود . بر روی اینترفیس ها معمولا کلید های حرکتی دستگاه و بازکردن و راه اندازی فایل های جی کد قرار دارد .

انتخاب نرم افزارهای کد کم CAD/CAM دست شما بوده و تنوع زیادی در این نرم افزارها وجود دارد . از جمله این نرم افزارها می توان به راینو ، آرت کم ، پاور میل ، کتیا ، سالید ورک و ... اشاره کرد . در دستگاههای چهار محوره برای صنعت چوب نیاز است نوع محورها و مشخصات آنها تعریف شود . به اینکار پست نویسی می گویند . پست نویسی را می توانید توسط نرم افزارهایی نظیر پست پروسسور، خودتان بنویسید . اما اگر اطلاعاتتان کم است ، شرکتها و یا اشخاصی هستند که می توانند برای شما پست بنویسند . اگر خواستید می توانید با سی ان سی کاران هم تماسی داشته باشید . اینکار برای دستگاه شما و نرم افزار مورد نظرتان فقط یکبار صورت می گیرد . بعنوان مثال اگر از پاورمیل استفاده می کنید ، باید پستی برای دستگاه خود بنویسید و بعد از آن و قبل از گرفتن جی کد ، پست را به پاور میل ارائه دهید و جی کد را در قالب دستگاه خود از آن خروجی بگیرید .

استراتژی های مختلفی در جی کد گیری وجود دارد . گرچه اینکار نسبتا سلیقه ای است اما نوع استراتژی استفاده شده در کیفیت کار تاثیر دارد . در دنیا گروه هایی هستند که بصورت گردهمایی و یا بصورت اینترنتی دور هم جمع می شوند و با تبادل اطلاعات باعث پیشرفت خود و دوستانشان می شوند . یکی دیگر از ابتکارات سی ان سی کاران ارائه ورک گروپ بین خریداران سی ان سی از مجموعه سی ان سی کاران می باشند . این بدان معنی است که تبادل اطلاعات بین دارندگان سی ان سی بصورت دوستانه برقرار شده و دارنده سی ان سی می داند که با ارائه روشهای بهینه تولیدی که بدان دست یافته می تواند به کسب اطلاعات از دیگر دوستان و کسب روشهای تولید آنها کمک کند و باعث رشد و ترقی شود . کار ورک گروپ بر سر روشهای تولید است نه تبادل نمونه کار، زیرا همانطور که می دانیم نمونه کارها بصورت امانت در نزد هر سی ان سی محفوظ است .

اسکنر نیز یکی از ابزارهای مورد استفاده در سی ان سی های منبت است . چاره ای ندارید جز اینکه یا طرح خود را توسط نرم افزارهایی نظیر راینو طراحی کنید و یا اینکه به روشی نمونه موجود را وارد کامپیوتر نمایید . یکی از آن روشها اسکن کردن است . اگر نمی خواهید وارد این مقوله شوید شرکتهایی هستند که نمونه کار را از شما گرفته و فایل اسکن شده را تحویل می دهند . لیست تعدادی از آنها در سایت سی ان سی کاران قسمت دیجیتایزر آمده است . از جمله مشکلات این شرکتها ، هزینه بالای اسکن هر فایل ، هزینه سطح سازی ، احتمال پخش شدن فایل و ... می باشد . اگر می خواهید با سی ان سی کار کنید و ادامه دهید ، به فکر تهیه یک اسکنر نیز باشید . آن را آموزش ببینید و متناسب با دستگاه خود قطعات را اسکن کنید .

انواع مختلفی از اسکنر ها موجود می باشد . بعضی از آنها دارای دقت بسیار دقیق در حد هزارم میلیمتر برای قالب سازی صنایع نظامی و پیشرفته می باشند . این دستگاهها پر دردسر ، بسیار گران و حجم فایل خروجی بسیار بالا می باشد . برای صنعت چوب نیازی به این اسکنر ها نیست . بعضی از آنها مستقیما جی کد می گیرند . برای تهیه اسکنر از اشخاص مجرب مشورت بگیرید تا هزینه زیادی گریبان شما را نگیرد .

 

 

 

 

           سایر صفحات خبرنامه منبت                                                                

                    1          2          3          4          5          6          7          8        

 

 

CNCkaran

 

 

Copyright 2007 - 2008 CNCKaran group . All rights reserved


صفحه اصلی     فروشگاه      تکنیک     تعمیرگاه      پیوند     انجمن رباتیک      مجلات تخصصی       تماس با ما

 

 

Page Rank          

در 1393  =   1788090